shopping cart
  • Interiérové osvetlenie
    Lustre a závesné svietidlá
    Lustre a závesné svietidlá
    Stropné svietidlá
    Stropné svietidlá
    Stolové lampy
    Stolové lampy
    Stojace lampy
    Stojace lampy
    Bodové svetlá
    Bodové svetlá
    Nástenné svietidlá
    Nástenné svietidlá
    Stropné ventilátory
    Stropné ventilátory
    Orientačné svetlá
    Orientačné svetlá
    Svietidlá nad zrkadlo
    Svietidlá nad zrkadlo
    Podhľadové svietidlá
    Podhľadové svietidlá
    Svetlá na diaľkové ovládanie
    Svetlá na diaľkové ovládanie
    Lištové svietidlá
    Lištové svietidlá
  • Vonkajšie osvetlenie
    Vonkajšie osvetlenie domu
    Vonkajšie osvetlenie domu
    Solárne vonkajšie osvetlenie
    Solárne vonkajšie osvetlenie
    Vonkajšie bodové svetlá
    Vonkajšie bodové svetlá
    Vonkajšie nástenné svietidlá
    Vonkajšie nástenné svietidlá
    Vonkajšie stropné svietidlá
    Vonkajšie stropné svietidlá
    Vonkajšie svetlá so senzorom
    Vonkajšie svetlá so senzorom
    Vonkajšie lampy
    Vonkajšie lampy
    Reflektory
    Reflektory
    Vonkajšie pochôdzne svietidlá
    Vonkajšie pochôdzne svietidlá
    Vonkajšie orientačné svietidlá
    Vonkajšie orientačné svietidlá
    Vonkajšie lustre a závesné svietidla
    Vonkajšie lustre a závesné svietidla
    Vonkajšie podhľadové osvetlenie
    Vonkajšie podhľadové osvetlenie
    Vonkajšie stolové osvetlenie
    Vonkajšie stolové osvetlenie
  • Rozdelenie podľa miestnosti
    Svietidlá do kuchyne
    Svietidlá do kuchyne
    Svietidlá do obývačky
    Svietidlá do obývačky
    Svietidlá do spálne
    Svietidlá do spálne
    Svietidlá do detskej izby
    Svietidlá do detskej izby
    Svietidlá do kúpelne
    Svietidlá do kúpelne
    Svietidlá do chodby
    Svietidlá do chodby
    Svietidlá na schodisko
    Svietidlá na schodisko
    Svietidlá do záhrady a terasu
    Svietidlá do záhrady a terasu
  • Zrkadlá
  • Lamely
Doprava zadarmo Pri nákupe nad 89€
arrow left

Ako dostať do interiéru viac svetla?

Čítanie na 19 min

Obsah článku 


Niektoré interiéry trpia nedostatkom svetla. Na vine môže byť veľa faktorov, z ktorých vyvstáva otázka, ako daný priestor presvetliť.

Mali by ste si dať záležať hlavne na výbere správneho osvetlenia, ktoré podčiarkne vnímanie interiéru. Nejde len o dizajn samotných svetiel, ale aj o ich intenzitu, ktorou navodíme potrebnú atmosféru. Aké osvetlenie teda zvoliť do jednotlivých izieb? Držme sa jednoduchých pravidiel. 

Ako vybrať centrálne osvetlenie do miestnosti?

Ako prvé v miestnosti väčšinou riešite centrálne osvetlenie. To vám umožní pohybovať sa a vykonávať rôzne činnosti bez problémov v akomkoľvek čase, pretože takáto izba je presvetlená podobne akoby cez otvorené okno vstupovalo priame denné svetlo. Zvoliť si môžete stropné bodové svetlástropné prisadené svietidlá, alebo si môžete vybrať nejaký dizajnový lusterZávesné svietidlá sa hodia najmä v prípade, že máte vysoké stropy, alebo sa uprostred izby nachádza stôl.

Poradíme vám 4 typy, čoho sa držať pri výbere:

  • Sledujte aktuálne trendy Je dôležité poznať viaceré štýly, kde sa jednotlivé svietidlá radia ako napr. dizajnový, škandinávsky, priemyselnýtechnický alebo moderný. Zariadenie a celkový dizajn priestoru, vám určí aj smer, akým sa vydáte aj pri výbere hlavného aj doplnkového osvetlenia.
  • Dôležitá je intenzita osvetlenia. Intenzita osvetlenia je časť svetelného toku, ktorý dopadá na plochu s určitým obsahom, a záleží od svetelného toku zdroja svetla, na vyžarovacom uhle a vzdialenosti meranej plochy od zdroja. Jedná sa o veľmi dôležitú jednotku a dá sa ľahko merať pomocou luxmetra. Naša skúsenosť optimalného osvetlenia v jednej izbe je 1000 lx na 25 m2.
  • Správne umiestnenieZávesné svietidlá ich dĺžku od stropu si môžete ľubovoľne nastaviť, prípadne spustiť luster nižšie, ak ho chcete umiestniť nad konferenčný stôl. Ak sa rozhodnete závesné svietidlo umiestniť nižšie, vopred sa presvedčte, či nebude prekážať v zornom poli, napríklad pri sledovaní televízie. Nástenné svietidlá umiestnite tak, aby vás neoslňovali, podľa smeru svetelného kužeľa.
  • Nezabúdajte na tvar svietidla Pri výbere tvaru svietidla neexistuje všeobecné pravidlo. Pravdou je, že základné geometrické tvary je vždy ľahšie zakomponovať do celkovej koncepcie interiéru. Čím zložitejší tvar, tým viac pozornosti k sebe svietidlo priťahuje a záleží na vás, ako chcete alebo nechcete tento prvok vášho interiéru zdôrazniť.

Ako vytvoriť dokonalú atmosféru s doplnkovými svetlami?

V obytnom priestore väčšinou svietime pomocou viacerých svetelných zdrojov. Miestnosť môžeme vďaka tomu osvetliť "zónovo", opticky ju teda rozčleníme a máme možnosť vytvoriť požadovanú atmosféru. Doplnkovým osvetlením môže byť stojaca lampa, menšie klasická stolná lampička alebo nástenné svetlo. Je ideálne, ak tieto doplnkové svietidlá môžu byť stmievateľné. Stolové alebo podlahové lampy na čítanie v klasickom alebo minimalistickom štýle, sú takmer nevyhnutným doplnkovým osvetlením. Ideálne je, ak umožňujú aj nasmerovanie kužeľa svetla tam, kam potrebujeme.

Podlahové lampy môžu plniť účel náladového osvetlenia a zároveň môžu slúžiť, pre osvetlenie čítacieho kútiku. Najširšie využitie nájdete pre nástenné svietidlá. Môžu osvetľovať relaxačnú zónu, chodby, schodiská, zrkadlá a pod. Nástenné svietidlá s nastaviteľným tienidlom môžu byť umiestnené za sedacou súpravou alebo pri posteli.

Odporúčame vám, vybrať si doplnkové osvetlenie z "rodiny svetiel", z ktorej ste si vyberali aj stropné alebo závesné svietidlo. Totožný dizajn bude dobre ladiť a podčiarkne celkový dojem súhry a koncepcie.

Svietite správnou teplotou svetla?

Tajomstvo dobrej nálady spočíva aj vo farbe svetla. Mäkké (teplé) žlté svetlo zútulňuje priestory a navodzuje uvoľnenú atmosféru. Ako protiklad k nemu stojí napohľad studené biele svetlo. To sa používa predovšetkým na pracovisku, prípadne v miestnostiach, ktoré potrebujú dobré osvetlenie. Napriek tomu, že žlté svetlo pôsobí príjemnejšie, biele svetlo podporuje kreativitu a podnecuje výkon. Odborný článok o farbách svetlá nájdete tu.

Ako vybrať správnu farbu svetla do jednotlivých izieb?? 

  • Teplá biela pre odpočinokSvetlo vo farebnom odtieni teplej bielej, je ideálnou voľbou pre navodenie hrejivej atmosféry domova. V minulosti ľudia sedávali okolo ohňa, ktorý žiaril teplým, takmer oranžovým svetlom. Farba ohňa vždy znamenala a doteraz znamená pocit bezpečia a pokoja.
  • Neutralná denná bielaMá biele, ostré svetlo (4000 - 4500°K) bez žltastého či modrastého nádychu. Predmety ňou osveltené majú chladnejší nádych. Je vhodná na osvetlenie pracovní alebo do lámp na čítanie (strany knihy budú biele, nie nažltlé). 
  • Studená biela pri práciStudené biele svetlo sa vyznačuje modrými odtieňmi. Je vhodné do kancelárií, kde sú potrebné čistejšie a jasnejšie farby svetla. Podnecuje k lepšieu výkonu a pôsobí moderným a čistým vzhľadom. 

Dokážete zladiť svetlá s interiérom?

Design svietidiel je veľmi dôležitý, pretože ním dokážeme zvýšiť, alebo naopak znížiť hodnotu daného interiéru. Pri výbere svetiel je vhodné rešpektovať štýl, v ktorom je váš domov zariadený. Svetlá by mali ladiť so štýlom miestnosti, jej nábytkom a ďalšími doplnkami. 

Povedzme si niečo o dizajne a trendoch tohto roku pre výber osvetlenia…

Zlatá je IN - pre rok 2021 sa stala zlatá farba nadčasovou, je veľmi obľúbená v použitej kombinacii brúsené sklo a zlaté doplnky. Luxusné lustre v tomto prevedení skvele zapadnú do obývacej izby alebo jedálne. Budete sa cítiť tak, akoby vám visel zo stropu drahokam. ELUSIA ponúka množstvo podobných dizajnoviek, stačí si vybrať.

Výber produktov v TOP zlatej, tu sa môžete inšpirovať.

Medená, antracit a čierna
tieto farby sú trendom interiérového i vonkajšieho osvetlenia. Sú v súlade so všetkými štýlmi. Antracitová a čierna farba sú stávka na istotu a čistotu štýlu. Medená nachádza stále viac priaznivcov a je nutné jej priznať, že plným právom.

Minimalizmus - dizajnéri radi pracujú so strohými líniami, sklom a kovom. Ich úmyslom je vytvoriť pohodlný priestor bez zbytočných a rušivých prvkov. Vzdušnosť a jednoduchá elegancia je synonymom pre minimalizmus.

Krištáľové lustre
Moderné krištáľové lustre si zaslúžia priestor, kde vyniknú. Nemusíte ale bývať v prezidentskom paláci, aby sa vám takýto luster hodil do vášho interiéru. Využite ho ako solitér, prípadne kombinujte s nenápadným doplnkovým osvetlením.

Ako správne vybrať osvetlenia podľa typu miestnosti?

Každá miestnosť v izbe je predurčená k inému využitiu a to je potrebné zohľadniť aj pri výbere vhodného osvetlenia.

Obývacia izba, je v prvom rade priestor, kde sa stretávame najviac a je využívaný pre rozličné činnosti. Spoločný čas rodiny, posedenie s priateľmi, sledovanie televízie, čítanie obľúbenej knihy. Každá z týchto činností vyžaduje špecifické osvetlenie. Hlavné osvetlenie je umiestnené spravidla nad konferenčným stolíkom, ktorý je spoločne so sedacou súpravou centrom priestoru. Inými slovami, je to centrálne osvetlenie a je najlepšie ho kombinovať s ďalšími svetlami pre osvetlenie ostatných zón miestnosti. Pokiaľ ide o intenzitu osvetlenia, je nutné mať na pamäti celkový rozmer, výšku stropov a reálne dispozície miestnosti.

Kuchyňa

Dobre spracovaná schéma osvetlenia kuchyne, má silu premeniť celý priestor. Zmysluplne umiestnené osvetlenie samo o sebe nestačí. Charakter a dizajn správne zvoleného svetla môže zväčšiť reálne malý priestor, mnohé skryť alebo naopak zdôrazniť a dokáže kompenzovať aj nedostatok prirodzeného svetla cez deň. Zóna, kde pripravujeme jedlo alebo umývame riad potrebuje dostatok svetla so správnym podaním farieb a správnu chromatickosť. Tam, kde stolujeme, by malo byť svetlo mäkšie, prípadne tlmenejšie. Zamyslite sa aj nad inštaláciou nástenného osvetlenia v relaxačných zónach pre vytvorenie správnej atmosféry.

Jedálenská miestnosť

Pre jedáleň je vhodné príjemné, rozptýlené svetlo s dôrazom na jedálenský stôl. Ak vám to výška stropu umožňuje, sú vhodné závesné svietidlá. Svietidlo spustené do správnej výšky bude funkčné a pekné. Ak sa rozhodnete pre niektoré zo skupinových svetiel, je dobré vziať do úvahy pomer celkového rozmeru svietidlá a jedálenského stola.

Spálňa

Svietidlá v spálni plnia viac funkcií. Zvýraznenie dekorácie, funkčnosť a charakter priestoru. Nie je jednoduché zvoliť správne svietidlo a k nemu zladiť nástenné alebo stolové lampičky pri posteli. Centrálne svietidlo v spálni osvetlí celý priestor a vytvorí atmosféru. Lampičky pre nás majú byť potrebným osvetlením pri čítaní a presvetlia tmavý kút pri posteli. Nástenné svietidlo s použitím zabudovaného USB portu, môžete zakomponovať do čela postele.

Kúpeľňa potrebuje viac svetla, než ostatné miestnosti. Len máloktorá kúpeľňa má dostatok prirodzeného svetla a to vám nie je rovnako nič platné po zotmení. Kombinácia prisadených alebo zapustených stropných svietidiel s nástennými je ideálne. Do kúpeľne môžete zvoliť studenšie biele svetlo, ktoré menej skresľuje a samozrejme nezabudnite na potrebný stupeň IP ochrany nevyhnutný do priestoru so zvýšenou vlhkosťou.

O IP krytí si prečítate viac tu.

Chodba a schodisko

Vstup do vášho domova môže byť oveľa príjemnejší a bezpečnejší, ak zvolíte účinnú svetelnú stratégiu. Použitím svetiel s pohybovým senzorom sa vyhnete tápaniu v tme pri večernom návrate. Na schodisko je dobré inštalovať orientačné svetlá, ktoré umožnia bezpečný pohyb bez nutnosti rozsvietenia hlavného osvetlenia.

TYP na záver

Ak pre vás nie je ľahké vyriešiť technickú stránku rozmiestnenia svetiel a ďalšie aspekty pri ich výbere, oslovte spoločnosť ELUSIA, ktorá vám pripraví kompletný projekt nasvietenia celého vášho domu/ bytu či záhrady. 

Peter

marketing

Starám sa o napredovanie našej spoločnosti v oblasti komunikácie, monitorovanie trhu a trendov v odvetví, zabezpečovanie obchodného rastu spoločnosti a správnemu prozákazníckému prístupu celej spoločnosti.